Primarijus doktor Dragan Vukanić, specijalista dečje hirurgije i subspecijalista dečje urologije stalni je stručni konsultant “Medic One” bolnice. Tokom svoje dugogodišnje profesionalne karijere, ostvario je značajne rezultate koji prevazilaze okvire naše zemlje u genitalnoj hirurgiji, mikrohirurgiji, vaskularnoj hirurgiji, dečjoj urologiji, onkološkoj hirurgiji dece, transplantacionoj hirurgiji bubrega kod dece.
U “Medic One” bolnici izvodi sledeće hirurške intervencije u opštoj anesteziji:
Preponska kila
Preponska kila (hernija, bruh lat. Hernia inguinalis) – jedan od najčešćih uzroka hirurških intervencija u dečjem uzrastu. Javlja se u 1-3 % slučajeva, a čak tri puta češće kod prevremeno rođenih mališana, 8x češće kod dečaka nego kod devojčica 2x češće sa leve strane, a kod 16% dece sa obe strane.
Preponske kile u dečjem uzrastu su urođene i indirektne – jer ne postoji slabost mišića prednjeg trbušnog zida kao što je najčešće odraslih. Nastaju kao posledica nezatvaranja processus vaginalis-a peritoneuma (produžetka parijetalnog peritoneuma, koji predstavlja omotač trbušne duplje), koji se u preko 80% slučajeva normalno zatvori tokom prve godine života. Na taj način je omogućen prolaz nekog dela ili kompletnog organa iz trbušne duplje (tanko crevo, delovi debelog creva, jajnik kod devojčica) kroz unutrašnji otvor ingvinalnog kanala.
Lečenje preponskih kila je isključivo hirurško.
Hidrocela testisa (Vodena kila)
Nekompletna obliteracija procesus vaginalisa peritoneuma dovodi do stvaranja komunikantne hidrocele, samostalne ili povezane sa intraskrotalnom patologijom (hernija). Javlja se kod 80–94% novorođenčati i kod 20% odraslih.
Nekominikantna hidrocela nastaje sekundarno kao posledica manje traume, testikularne torzije epididimitisa, operacije varikocele, ili se može javiti kao recidiv nakon primarnog tretmana komunikantne hidrocele.
Komunikantna hidrocela varira u veličini, zavisno od aktivnosti. Dijagnostikuje se na osnovu fizikalnom pregleda i anamneze, otok je providan i prosvetljenje skrotuma olakšava dijagnozu. Ako postoji sumnja na intraskrotalnu masu treba uraditi ultrazvuk. Takođe, treba obratiti pažnju da li postoji oboljenje sa kontralateralne strane.
Lečenje: Hirurški tretman ne sprovoditi u prvih 24 meseca zbog tendencije ka spontanom povlačenju.
Pilonidalna bolest (pilonidalni sinus)
Pilonidalna bolest (pilonidalni sinus, urasla dlaka) je hronična infekcija kože u brazdi između gluteusa na oko 2-3 cm iznad čmara i prouzrokovana je reakcijom na dlačice koje se zabadaju u razmekšanu kožu tog dela tela. Bolest je češća kod muške dece i najčešće se javlja u pubertetu i adolescenciji. Takođe je česta kod gojaznosti i pojačane kosmatosti.
Simptomi variraju od postojanja malih rupica do postojanja velike bolne zapaljenske mase. Često se javlja sekrecija koja može biti bistra, zamućena ili sukrvičava. Obično se u početku javlja gnojna infekcija (absces) koja se nakon spontane ili hirurške evakuacije zadržava u obliku pilonidalnog sinusa (šupljina) ispod kože koji se prazni van kroz jedan ili više manjih otvora, a u samom sinusu se obično nalazi dosta raspadnutih masa i dlačica.
Lečenje: Uglavnom zavisi od stadijuma bolesti. Akutni apsces se leči incizijom i oslobađanjem gnojne kolekcije čime se smanjuje upala i bol. Ovaj postupak se obično može se vršiti u ambulanti u uslovima lokalne anestezije. Hronični sinus zahteva isecanje obolelog mesta sa ostavljanjem rane da zarasta spontano (ova procedura ima manji stepen recidiva, ali zahteva dugotrajno zarastanje i previjanje) ili se rana ušije (ova procedura ima nešto veći stepen infekcije rane i kasnijeg recidiva, ali je post-operativni period kraći).
Rekonstrukcija i rešavanje urođenih anomalija
Mikrohirurške intervencije u neonatalnoj i dečijoj hirurgiji
Specijalna bolnica za plastičnu, estetsku i rekonstruktivnu hirurgiju